BETON DELME_en-GB

BETON DELME_en-GB

CASE STUDIES

OUR EQUIPMENTS

BETON DELME

Beton delme işlemi firmamız makinaları tarafından firmamızın operatörleri aracılığıyla yapılmaktadır. Betonda delinecek olan bölge tespit edildikten sonra, hangi karot ucunun kullanılacağı belirlenmektedir. Delinmesi istenen ebattaki karot ucu makinaya takılır.

Beton delme aşamasında karot makinalarının ucunda kullanılan su ısınan ucu soğutma işlemi içindir ve bu işlem oldukça önemlidir. Karot ile beton delme aşamasının yapılacağı yer ya da duvara makina destekleri yardımıyla tutturulur. Makinanın duruş açısına da ayrıca dikkat edilmesi gerekir. Sabitlenmiş olan karot makinası çalıştırıldıktan beton delme işlemine geçilir.

Bu işlemde kesinlikle dikkate alınması gereken nokta ise karot ile beton delme işlemlerinin büyük bir titizlikle yapılmasın gerekir. Bu şekilde betona zarar vermemiş oluruz. Bunun için karot uygulamaları işinde profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekir.

Karot ile beton delme çok sayıda sektörün genel ihtiyacı haline geldi

Bu alanların başında tabi ki inşaat sektörleri gelmektedir. İnşaat alanlarında betona şekil vermek için kullanılabilmektedir. Bu işlemler ile ortadan kaldırılması gereken beton bir yer için karot uygulaması yapılmaktadır. Örnek verecek olursak pencere veya kapı yeri açabilmek için karot işlemi beton yapıya uygulanır.

Karot işlemler klasik yöntemlere göre çok kısa bir zaman içerisinde gerçekleşiyor. Karot ile beton delme, kesme işlemleri ile işçilikten ve zamandan tasarruf edilir. Bu nedenle yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Yapım işlerinde ve inşaatlarda, beton delme işlemlerinde sizlere büyük kolaylık imkanları sunan, gerek zaman bakımından ve gerekse maliyet bakımından sıklıkla tercih edilen bir işlemdir.

Geleneksel tekniklerle beton delme işlemi (deliciler ve kırıcılar) gereğinden fazla zaman almaktadır. Kırma işlemi sırasında, betonda titreşim meydana gelmesinden dolayı kılcal çatlaklar oluşabilir, bu da betonun dayanıklılık direncini ve kalitesini zamanla azaltmaya başlar.

Çatlaklardan suyun, oksijen ve nemin girmesiyle taşıyıcı demir sistemlerinde korozyon oluşmaya başlamaktadır.

Bu da yapının ömrünün gereğinden fazla kısalmasına neden olmaktadır.

Kırıcılarla yapılmış olan delme işlemlerinde çıkan demirlerin kesilmeleri de hem büyük bir sorundur hem de meydana gelen titreşimden dolayı demirin betondan ayrılabilmesi durumu söz konusudur.

  • Kırıcılar vasıtasıyla betondan Ø 10 cm.’lik bir borunun geçebilmesi için açılmış olan delik Ø 10 cm.’den her zaman daha büyük olur.
  • Karot makinesi ile Ø 50 cm – Ø 1000 cm.’e kadar istediğiniz her çapta delik açabilmenizin yanı sıra, oldukça zahmetsiz, çok hızlı ve daha ekonomik işlemler yapabilirsiniz.
  • Delme aşaması demir donatılı ya da demir donatısız bütün zemin ve yerlere uygulanabilmekte olup, sessiz, darbesiz, herhangi bir pislik yapmadan ( dikey, yatay, düşey ) istediğiniz her türlü açı ve derinlikte, yerde, tavanda, çatıda, balkonda, perdede, en uç köşelerde dahil her türlü tadilat ve açılım yaptırabilmek için en ideal ve masrafsız sistemdir.
  • Donatı ve betona vibrasyonun vermiş olduğu zararı kesinlikle vermez. Nedeni ise vibrasyon darbesi kesinlikle yoktur. Betonun içinden geçebilecek çap kadar delik açma işlemi yapılır.
  • Oldukça hızlıdır, delici ve kırıcılar ile bir haftada yapılan bir iş bir güne kadar inebilmektedir.

Kırıcılarla istenilenden fazla büyük açılan deliklerin tamir ve çimento harçlarıyla tekrardan onarılıp düzeltilmesi gerekmektedir.

Ama karot ile beton delme de herhangi bir şekilde tamirat işlemine gerek yoktur.

 Pencere ve perde betona kapı açımları, şaft açımları da dahil olmak kaydı ile her türlü beton delme işlemlerinde ve bunun haricinde beton numunesi mermer ocaklarında da kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Size hem zamandan, hem işçilikten hem de maddi bakımdan tasarruf sağlar.

To be notified of new opportunities, sign up for our newsletters.