Çatı İzolasyonu_en-GB

Çatı İzolasyonu_en-GB

 

Konutlarda, çatılardan kaynaklı olan genel ısı kaybı yaklaşık olarak %20-%25 arasındadır. Kullanım amacı ve çatı çeşitlerinin özellik ve yapısına göre ısı kaybı seviyesi artış gösterebilir ya da azalabilir. Çatı modeli dizayn edilirken tabakalar içerisinde havalandırma işlemi yapılabilen hava boşlukları bırakılıyorsa bu sistemlere soğuk çatı sistemleri denir. Çatılar bu özellikleri bakımından soğuk ya da sıcak çatılar olarak ayrılabilmektedir. Yapım şekillerine göre çatı çeşitleri vardır. Beşik çatı, düz çatı, çatı teras, sundurma çatı ve kırma çatı gibi farklı türleri yer almaktadır.

Eğimli çatı modellerinde, eğimden dolayı meydana gelebilecek dikey düzlemde daha çok yalıtım alanı meydana gelir. Düz yapılı çatılara göre daha çok izolasyon malzemesi gerektirmektedir. Çatı izolasyonu işlemi yapılırken döşeme üzeri ısı yalıtım işleminin yapılması tercih edilir. Çatı boşluğunu herhangi bir şekilde ısıtmaya gerek kalmadan, zemin yardımıyla kaplanan yalıtım malzemeleri ısı kaybını büyük oranda önlemektedir.

Döşeme yalıtımlarının yanı sıra, merteklerde de yalıtım malzemeleri büyük bir oranda kullanılmaktadır. Mertekler, çatı örtüleri için tam anlamıyla taşıyıcı bir elemandır. Çatı mertekleri aralarına yalıtım malzemeleri yapılacaksa, mertek aralıkları ile yalıtım modülleri birbirine tam anlamıyla uygun olacak biçimde dizayn edilmesi gerekir.

Merteklerin üstü ile ısı yalıtımı arasında ise yaklaşık olarak 5 cm kadar bir boşluk bırakılması gerekir ve bu boşluk havalandırma işlemini sağlar. Merteklerin arası ya da altı yalıtım olabileceği gibi mertek üzeri de izole yapılabilir. Eğer kullanımı gerçekleştirilecekse kiremitlerin yerleştirileceği ısı yalıtımı ve su yalıtımı malzemeleri burada mertek üzerinde yapılmaktadır. Yoğuşmadan dolayı buharlaşma söz konusu olabilmektedir. Haliyle buhar kesici örtü kullanarak yoğuşma önlemi alınmaktadır. Çatı izolasyonu ile ilgili daha fazla fikir sahibi olabilmeniz için alt başlıklarımızı da gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

Çatı yalıtım malzemeleri

Camyünü; 0,035-0,050 aralığında yer alan ısı iletkenlik guruplarıdır. En fazla kullanım sıcaklığı 250 derece olup, yanmalara karşı oldukça dayanıklılık göstermektedir. A sınıfı kategorisinde yer alan bir yanmaz yalıtım materyalidir. Ses ve ısı yalıtımlarında da kullanılmaktadır. Hatta titreşim güvenliği ve yangın güvenliği amacıyla yoğun bir şekilde kullanılan malzemedir. UV ışınlarına karşı oldukça dayanıklı bir malzemedir.

Taşyünü; 0,035-0,050 aralığında yer alan ısı iletkenlik grubunda olup, 750 derecelik yüksek kullanım sıcaklığı sınırı bulunmaktadır. Camyünü gibi A sınıfı kategorisinde yer alan yanmaz bir yalıtım malzemesidir ve yoğun bir şekilde  kullanılır. Camyününde olduğu gibi UV ışınlarına karşı da oldukça dayanıklı bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Kullanım alanları ise; ses yalıtımı, ısı yalıtımı alanları ve titreşim sönümleme olarak ayrılmaktadır.

Ekstrüde polistren; 0,030-0,040 aralığında yer alan ısı iletkenlik grubundadır. En yüksek kullanım sıcaklığı ise yaklaşık 75 derece arasındadır. UV dayanımı kesinlikle yoktur. Yanıcılık sınıfı olarak B1 kategorisinde yer alıp zor alevlenenler gurubunda bulunmaktadır. Genel itibari ile ısı yalıtımı ile alakalı çatı izolasyonlarında kullanılan bir malzemedir.

Ekspande polistren; 0,035-0,040 aralığında yer alan ısı iletkenlik grubunda olup, yaklaşık olarak 75 derecelik yüksek kullanım sıcaklığı sınırında bulunmaktadır. Yanıcılık sınıfı olarak B1 ve B2 kategorilerinde ye alan bu malzeme ise, normal alevlenici ve zor alevlenici guruplarında bulunmaktadır. Çatılarda ısı yalıtımı malzemesi olarak kullanılan bir materyaldir.

Poliüretan; 0,020-0,040 aralığında yer alan ısı iletkenlik grubunda bir malzemedir. 110 derecelik yüksek kullanım sıcaklığı sınırında yer alan bir materyaldir. Yanıcılık sınıfı olarak B1 ve B2 kategorisinde yer alan bu malzeme de zor alevlenen ve normal alevlenen guruplarda bulunmaktadır. Çatılarda genellikle ısı yalıtımı için kullanılmakta olan malzemelerden arasında yer almaktadır.

To be notified of new opportunities, sign up for our newsletters.