ÇELİK GÜÇLENDİRME_en-GB

ÇELİK GÜÇLENDİRME_en-GB

Çelik Konstrüksiyon ve Güçlendirme

Çelik güçlendirme teknikleri eski ancak maddi ya da manevi öneme sahip olan yapıların onarım ve güçlendirilmesi işlemlerinde kullanılır. Özellikle betonarme yapıların karkas sistemlerinin desteklenmesi ya da onarımları için oldukça uygun bir yoldur. Hem uygulama zamanının çok kısa olması, hem ön imalatın büyük bölümünün fabrikasyon sistemi ile yapılabilmesi, hem de güçlendirilmiş olan yapının ve alanın bulunmuş olduğu şartlara bağımlı olmaması nedeniyle en çok tercih edilen bir güçlendirme sistemidir. Temellerde hiçbir şekilde kullanılamamasına rağmen, üst yapı öğelerinin tamamı (Kolon, döşeme, kiriş, deprem perdesi gibi.) bu uygulama ile güçlendirme işlemi yapılabilir.

Temellerdeki güçlendirme gereği iki ayrı şekilde meydana gelmektedir. İlk olarak temel boyutlarının gelen yükleri taşımasında, yetersiz olması durumunda, diğeri ise yapılım güçlendirilmesi için ilave edilen yeni elemanlar için yeni temel inşa edilmesi ya da mevcut temelin genişletilme aşamasıdır. Temellerin güçlendirilme işleminde eski ve yeni alanların birlikte çalışması, eski elemandan yeni elemana yük aktarma işleminin sağlanması gerekir. Bunu yapabilecek bazı temel ayrıntıları sunulmaktadır.

Bu ayrıntılar tuğla yığma binaların betonarme temellerinde de kullanılmaktadır. Tuğla yığma yapı temel duvarlarında duvarın yükünü yüklenecek yeni temellere aktarma yapılacağı zannedilen bir başka ayrıntı gösterilmektedir. Subasman duvarı hatılının hemen alt kısmında 1.0 metre ara ile ilave edilecek duvara dik konumdaki hatıllarla duvarın yükü eski temelin her iki tarafına yapılmış yeni sömellere de aktarılma işlemi yapılmaktadır.

Betonarme binalarda çerçeveler arasına ilave edilmiş ve kolonlarla herhangi bir bağlantısı olmayan bir perde duvarın temel ayrıntıları verilir. Buradan perdenin temeli mevcut olan kolonların temeli ile bağlantısız bir şekilde yapılmaktadır. Perde duvarın temelinin boyutları perdenin herhangi bir deprem esnasında taşıyabileceği en büyük eğilme dağılımını güvenli bir şekilde taşıyabilecek güçte seçilmesi gerekmektedir.

Mantolanmiş olan bir kolonun temel takviyesi görülür. Mantolanarak en kesit çizgileri genişletilmiş olan bir kolonun temeli yeterli olur. Başka bir söylemle temel kolonun tersine projesine göre yapılmaktadır. Bu durumda temeli herhangi bir şekilde büyütmeye gerek duyulmayabilir. Mantolanarak genişletme işlemi yapılan kolonun yeni donatıları eski temelde de ankrajlanabilir veya sömel biraz genişletme işlemi yapılarak yeni eklenmiş olan donatılar genişletilen alanda ankrajlanabilir. Sömelin genişletilen alanına ilave edilen donatılar eski alanın donatılarına kaynakla bağlanması gerekir. Bu arada 10 cm kadar eski sömelin altına girilebilmesi için uygun bir ortam yaratacaktır.

Çelik Konstrüksiyon Bina Güçlendirme İşlemleri Hakkında

Çelik konstrüksiyon bina güçlendirme sistemleri eski ancak maddi ya da manevi öneme sahip olan yapıların onarım ve güçlendirme işlemlerinde kullanılır.

Özellikle betonarme yapıların karkas tekniklerinde onarım ya da desteklenmesi için çok uygun bir yöntem olarak kabul edilir.

Hem uygulama süresinin çok kısa olması, hem ön imalat aşamasının büyük bölümünün fabrikasyonla yapılabilmesi, hem de güçlendirme işlemi yapılan yapının ve bölümün şartlarına bağımlı olmaması nedeniyle çok tercih edilen bir güçlendirme işlemidir.

Bizler firmamız olarak çelik konstrüksiyon ve güçlendirme alanında uzun bir süredir hizmet sağlayan teknik kadromuzla hizmet sağlamaktayız. Bina ve yapı güçlendirme işlemlerinin büyük bir hassasiyet istediği bu sektörde en ufak bir hatanın nelere yol açacağının bilincindeyiz. Binalarınızın ve yapılarınızın ilk günkü gibi sapa sağlam ayakta durmasını sağlıyoruz. Sektörün bize sağlamış olduğu imkanlar ve olanaklar dahilinde siz değerli müşterilerimizin tüm isteklerine cevap verebilecek konumdayız. Hakkımızda daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız tek yapmanız gereken belirtmiş olduğumuz telefon numaralarımızda bizimle iletişime geçmek olacak.

To be notified of new opportunities, sign up for our newsletters.