ESKİ BİNALAR KİMYASAL ANKRAJ_en-GB

ESKİ BİNALAR KİMYASAL ANKRAJ_en-GB

Eski Binalarda Kimyasal Ankraj

Bu yöntemle, kimyasal epoksi kartuş sistemi kullanarak kolon, bina güçlendirme, kiriş, bina temeli güçlendirmesi, perde beton, ilave ek birleştirme gibi bölgelerde kullanımı sağlanmaktadır.

Filiz ekimi nedir? Kimyasal Ankraj uygulamaları, Filiz Ekimi, Eski binalarda ihtiyaç duyulan filiz ekme işlemi inşaat sektörünün bina onarma ve güçlendirme alanlarında yer almaktadır.

Ancak her zaman bina onarımı ve güçlendirmek için değil balkon, merdiven ve pencere korkulukları gibi beton bölmelerde demir filizi eklemesi için uygulama yapılmaktadır.

Kimyasal dübeller kullanılarak yapılmakta olan filiz ekimi, kimyasal dübel kullanılmasındaki asıl sebep filiz ekimi işlemlerinde kimyasal dübel uygulanmasının en güvenli seçenekler arasında yer almasıdır. Tuğla, taş, beton gibi sert ya da boşluklu bölgeler için tasarlanmıştır. 2’li karışım biçimde geliştirilmiş polyester reçine esaslı, hızlı ve kolay bir şekilde uygulanabilen, aşırı dayanıklı bir kimyasal maddedir.

Başka bir ismiyle kimyasal ankraj bina onarımı ve güçlendirilmesinde kullanılır. Bina güçlendirme işlemlerinde, bina yapılacak bölgelerde, beton dökülecek alanlara, kolon ilave yerlerine, herhangi bir betona demir eklemesi işinde ve merdiven balkonu, pencere korkulukları gibi bölgelerde kullanımı uygundur.

 

Filiz Ekimi İşlemi

Beton , ekilecek olan filizin kalınlığına göre delik bölme açılır, açılmış olan deliğe kimyasal dübel adı verilen oldukça dayanıklı ve sağlam olan karışımın ilave edilmesi ve demir filizinin o deliğe yapışması ile filiz ayarlandıktan sonra filiz ekimi tamamlanmış olur.

Filiz ekimi işlemi bittikten kısa bir süre sonra kesinlikle hareket etmeyecek biçimde donmaya başlar.

Binanın ya da yapının güçlenebilmesi için bölgeye ek uygulama yapılır.

Deprem riski meydana gelmiş, yıkılma ve çatlak gibi oluşumları önleyebilmek için ekle yapılması tam anlamıyla uygulanmış olan bölgeyi güçlü bir hale getirmektedir.

Kolon, kiriş gibi beton dökmelerinin işlem alanlarında kullanılan kimyasal dübel (halk arasında harç olarak bilinir) en etkili teknik olarak uygulanabilir. Filiz ekimi için diğer bir yöntem ise Zirve karot bakımından eski, yeni beton kaynaştırılması yani ankrajlanmış filiz beton donanımlar yapılır. Piyasada filiz ekimi işlemi yapılırken epoksi dübel kullanılır. Oldukça etkili bir yapıştırıcı ve dolgu malzemesi olarak bilinmektedir. Yapıştırıcı maddeler ve hızlı tutma kimyasalları ile elde edilmektedir.

Epoksi dübel, beton bölgeye ve alana uygulandıktan sonra yükün taşınmasında oldukça dayanıklılık göstermektedir. Epoksi ankraj, demir filiz ekimi, epoksi filiz ekimi, ankraj gibi isimler ile de bilinmektedir.

Kimyasal Ankraj

Kimyasal ankraj uygulaması oldukça kısa süren bir tekniktir. Diğer beton kesme ve delme yöntemlerinden birçok yönü ile farklılık göstermektedir. Eski yapıların onarılması ve güçlendirilmesi amacı ile ikili kimyasal maddelerin karıştırılması sonucu elde edilir. Bu da projesi yürütülmekte olan alanda kolay bir şekilde uygulanmasını sağlar. Doğru bir şekilde yapıldığı takdirde, yapının ayakta durma süresini iki kat daha fazla arttırabileceği kanıtlanmıştır.

Betonun uygulaması yapılacak yerin filiz büyüklüğüne göre delikler açılır. Bu deliklere kimyasal dübel karışımı ilave edilir ve sonrasında demir filizde delikteki yerine eklenir. Bu işlemlerde hata yapma olasılığı oldukça düşüktür. Filiz ekiminden sonra beton ve kimyasal maddeler hızlı bir şekilde donduğu için hesaplamaların doğru ve eksiksiz bir şekilde yapılması gerekir.

Firmamız olarak bina ve yapıların kimyasal ankaj işlemlerinde uzun bir süredir hizmet vermeye devam etmekteyiz. Teknolojinin her geçen gün gelişim gösterdiği dünyamızda son teknoloji ürünlerini yakın bir çerçeveden takip etmekteyiz. Eğer siz değerli müşterilerimiz firmamız hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız tek yapmanız gereken telefon numaralarımızdan bize ulaşmak olacaktır.

To be notified of new opportunities, sign up for our newsletters.