HASARLI YAPILARDA KİMYASAL FİLİZ EKİMİ_en-GB

HASARLI YAPILARDA KİMYASAL FİLİZ EKİMİ_en-GB

Hasarlı Yapılarda Filiz Ekimi

Günümüzde kullanım amacı değişmiş olan yapılar, depremde hasar görmüş ya da yönetmeliğe uygun yapılmamış olan yapıların kesinlikle güçlendirilmeye ihtiyaçları vardır.

Bu yapılar karbon fiber güçlendirme teknikleri ile kolay bir şekilde ve daha kısa sürede, hem de malzeme bakımından hafif olması dolayısıyla binaya yük bindirmeden bu işlemler uygulanabilir. Karbon fiber, çelikten malzemeden yaklaşık 10 kat daha dayanıklı ve hafif olmasından dolayı son yıllarda kullanımı daha da yaygınlaşmıştır.

Herkesin tahmin ettiği gibi depremler, hem mal kaybı hem de can kaybı sebebiyle dünyanın en yıkıcı ve şiddetli afet olaylarından bir tanesidir. Deprem sonrası yapılmış olan araştırmalarda bu kayıpların meydana gelme nedenleri standartlara uygun tasarımların yapılmaması, inşaatta kullanılmış olan malzemelerin yetersiz kalitede olması, yapım hataları ve kurallara uyum sağlanmamasından kaynaklanmaktadır.

Depremden zarar görmüş binaların olduğu gibi mevcut yapıların da güçlendirilme işlemleri hızla artan bir mühendislik dalı haline gelmiştir.

Ülkemiz de aktif deprem kuşağı içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle yapıların depreme karşı oldukça dayanıklı olması gerekir. Yaşadığımız depremler neticesinde can kayıpları ve yapı hasarlarıyla ciddi oranda deprem güvenliği yetersizlikleri tespit edilmektedir.

Bu gibi durumlarda hasarlı binalar yıkılıp yeniden deprem güvenliğine uygun ve belirlenen kurallar çerçevesinde yapılmalıdır ya da hasarlı olan alanların güçlendirilmesi gerekmektedir. Bu karar binanın durumu ve hasarın büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir.

Bu noktada inşaat mühendislerine çok önemli bir görev düşmektedir. Yapının hasar almadan önceki güvenli haline geri gelebilmesi hatta daha dayanıklı olabilmesi için yapı elemanlarının yük taşıma sünekliğini, kapasitesini, rijitliğini kontrol ederek üst düzey şartları sağlamak gerekir. Zemin etütlerini, statik değerlendirme işlemlerini, betonarme kalitesi tespitini fizibilite çalışmaları yapılarak hasar sorunları ortaya dökülür. Bu şekilde güçlendirme ya da yıkım kararı verilir.

Yapı İçin Güçlendirilme

 

Betonarme ,mantolama, çelik kontrüksiyon, betonarme perde ilavesi ya da karbon fiber güçlendirme yöntemlerinde birisi yapılır. Ancak son yıllarda en fazla karbon fiber güçlendirme tercih edilmektedir. Özellikle yapılmış olan araştırmalarda yapının hasar görmüş bölümüne sarılan elyafın diğer tekniklere göre daha dayanıklı olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında karbon fiber güçlendirme yalnızca depremlerde hasar gören binalar için değil, yapının kullanım amacı değişiklik göstermiş ise yönetmelik değişmediği takdirde ya da yapı eleman ve malzemelerinin kullanım ömrü dolmuş ise uygulanır.

Güçlendirme esnasında lifli polimerler ve epoksi yapıştırıcılar kullanılmaktadır. Epoksi reçineler tek olarak asla kullanılamaz. Sertleştiriciler ile karıştırılması gerekir.

Reçine ve sertleştiriciler karıştırıldığı zaman geri dönüşü olmayan çok sert ve gri bir madde oluşur ve bu karışımın yoğunluğu ortamdaki ısıya göre değişiklik göstermektedir. En ideal olanı 10C -35C olmalıdır. Uygulama zemininde nem oranı %6’yı geçmemesi gerekir ve zeminde su olmamalıdır. Reçineler aynı kaplar içerisinde düşük devirli matkaplar kullanılarak hazırlanır.

Lifli Polimerlerin güçlendirme bölgeleri oldukça geniştir. Betonarme, tuğla, beton, taş, ahşap, mermer, bacalar, çelik, gibi tüm yapı elemanlarına dıştan işlem yapılarak güçlendirme yapabilmek mümkündür. FRP sistemleri aramid, cam, basalt ve karbon gibi yüksek fiziksel özelliklere sahip olan maddelerden meydana getirilir ve çeşitli epoksilerle çok hafif ama çok dayanıklı donanıma sahip olur. FRP kompozit malzemeler tek ve çift yönlü plakalar, kumaşlar ve çubuklar biçiminde üretimi yapılır.

Siz değerli müşterilerimize daha iyi hizmet sağlayabilmek için ve firmamız hakkında daha detaylı bilgi alabilmeniz için aşağıda belitmiş olduğumuz telefon numaramızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Binalarınız riskli değil, sağlam bir şekilde dursun.

To be notified of new opportunities, sign up for our newsletters.