KARBON LİFİ POLİMER_en-GB

KARBON LİFİ POLİMER_en-GB

Betonarme, ahşap ve yığma yapı elemanları için dış taraftan uygulamalı güçlendirme sistemi anlamına gelmektedir. Sistem etkenleri eposki esaslı doyurma ve karbon lifli dokuma reçinesi olarak sayılabilir.

Mevcut betonarme binaların büyük bir bölümünde beton basınç dayanımını projelendirme esnasında öngörülmekte olan değerden düşük, enine ve boyuna donatılar günümüz teknolojisinin yönetmelik anlayışları tarafından öngörülen şartları sağlamamaktadır.

Belirtilen bu eksiklikler düşey taşıyıcı elemanların kesme kuvveti, eksenel yük, eğilme momenti taşıma kapasiteleri ile beraber sünekliklerini olumsuz bir şekilde etkilemekte olup, bunun sonucunda binaların deprem karşısındaki duruşları öngörülenden çok daha başarısız sonuçlar doğurabilmektedir. FRP kompozit malzemelerin bu eksik yönlerin giderilmesi amacıyla yapı mühendisliğinde de kullanım imkanları her geçen gün artış göstermektedir.

Hasar almış olan betonarme elemanlara ilk baştaki orijinal mukavemet

Güçlendirmek amacıyla karbon lifi ya da cam lifi takviyeli epoksi esaslı kompozit malzemeler çelik plakalarla yapılmış olan geleneksel güçlendirme yöntemlerine alternatif olarak tasarlanmıştır. Çekme dayanımları çelikten daha çok olan bu tür kompozit malzemelerin en büyük avantajı korozyona uğramamaları, hafif olmaları, ve rulolar halinde kolayca saklanabilmeleri ve kolaylıkla uygulamaya alınabilmeleridir.

  • Özellikle tarihi ve yığma yapıtlarda deprem vb. etkiler içerisinde yapının tamamen göçmemesi, tarihi görünümünü eskisi gibi koruması ve orijinal yapısının zarar görmemesi, istenir.
  • Böyle bir durumda klasik olarak uygulanmakta olan farklı güçlendirme yöntemlerinin yapı tekniği ve görünümünün değiştirmesini sağlar.
  • Ağırlığın artış göstermesi, çelik, betonarme vb. elemanların mevcut tuğla, taş malzemelerle birlikte çalışmasının etkin bir şekilde sağlanması gibi önüne geçilemeyen ya da giderilmesi oldukça zahmetli olan sorunlar meydana getirmektedir.

Pek çok durumda FRP ürünler bu dezavantajları tamamen ortadan kaldırır. FRP ürünlerden burada konuya alınacak olanları ise cam, karbon ve aramid dokumalar, karbon ince plakalardır.

Frp‟ler yalnızca lif eksenine paralel olarak çekme

Söz konusu ürünler çekme kuvvetlerini karşıladıkları için uygulama yönleri oldukça önemlidir. İki yönlü tabakalar halinde uygulandığı zaman kirişlerde kesme ve eğilme dayanımının, kolonlarda sargılama ve eğilme etkisiyle basınç dayanıklılıklarının arttırılması oldukça mümkündür.

Bu malzemeler içerisinde en yaygın olarak kullanılmakta olan cam lif takviyeli (GFRP) ve karbon lif takviyeli (CFRP) kompozitlerdir. Farklı durumlar için ise, farklı mekanik özelliklere sahip olan bu ürünlerden bir tanesinin kullanımı diğerlerine nazaran daha uygun durumda olabilmektedir.

Bu malzemelerin kullanımları ile yapı elemanının yük taşıma kapasitelerinin geri kazanılması ya da arttırılması düşünüldüğü için uygulama bir onarımdan daha çok güçlendirme işlemi olarak adlandırılır.

Karbonfiber (karbon lifi) ismiyle bilinen bu malzemeler yüksek mukavemetli, hafif, liflerin dizilim yönleri değiştirilmek şartı ile mukavemeti ayarlanan, çekik ve betonun giremeyeceği alanlara girebilen, uygulanması hızlı, ince ve pratik, korozyona karşı dayanıklı ve uzun ömürlü yeni nesil malzemelerden meydana gelmektedir.

Avrupa, Amerika ve Japonya’da ilk kez otomotiv, havacılık ve denizcilik alanlarında kullanılan ve 1990’lardan sonra yaygın bir şekilde (genellikle karayolu köprülerinde) kullanılmaya başlanmıştır. Çelik ve betone göre biraz daha pahalıdır ancak bir devlet mülkünde, otelde, turistik, restorandave tarihi eserlerde yani kullanımında azalma olması istenmeyen kaba ve çirkin görüntülere izin edilemeyecek yerlerde bu malzemeler kullanılmaktadır.

Firmamız olarak lifti pomier ile güçlendirme işlemlerinde sektörün en iyi ve en kaliteli firmaları arasında yer alabilmek için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Yüksek kalite çok çalışmaktan geçer. Firmamız ile ilgili merak ettiğiniz ve öğrenmek istediğiniz her şeyi aşağıda belirtmiş olduğumuz telefon numaralarından bize ulaşarak öğrenebilirsiniz.

To be notified of new opportunities, sign up for our newsletters.