KİMYASAL ANKRAJ_en-GB

KİMYASAL ANKRAJ_en-GB

KİMYASAL ANKRAJ NEDİR?

Ülkemizde mevcut betonarme yapılar incelendiği zaman oldukça önemli bir bölümünün yeterli seviyede deprem güvenliğine sahip olmadığı ve güçlendirme işlemlerinin yapılması gerektiği görülmektedir. Güçlendirme işlemlerinde kimyasal ankrajlar sık bir şekilde kullanılmaktadır. Kimyasal ankrajların tasarımının güvenli olarak yapılabilmesi için eksenel çekme etkisi içindeki davranışlarının iyi bir şekilde anlaşılması gerekir.

  • Bu çalışmada farklı dayanımlara bağlı olarak iki farklı beton blok içine, iki farklı tipte kimyasal yapıştırıcı kullanmak şartı ile, ankre edilmiş olan donatı çubukları üzerinde, ankraj derinliklerinin (6Ф, 8Ф, 10Ф ve 12Ф) ve donatı çaplarının (16Ф ve 20Ф) değişken bir biçimde incelendiği bir dizi çekip çıkarma deney aşamaları gerçekleştirilmiştir.
  • Deneysel anlamda 24 adet ankraj numunesinin çekip çıkarma işlemleri yapılmış, numunelerin yük ve yer değiştirme ilişkileri, eksenel yük kapasiteleri ve göçme şekilleri tespit edilmiştir.
  • Ankraj numunelerinin uygulanmış olduğu taban bloklarında Türkiye’de mevcut olan betonarme binaların düşük beton kalitesini temsil edecek biçimde iki farklı kaliteye sahip (basınç dayanım oranları 12 ve 16 MPa olan) düşük dayanımlı betonlar kullanılmış durumdadır.
  • Çalışmalar esnasında kullanılan deney düzenekleri göçme biçiminin beton konisi şeklinde meydana gelmesine izin verecek biçimde tasarlanmıştır.
  • Uygulamada sık bir şekilde kullanılan 10Ф ankraj derinliklerinde ankraj donatısı akma dayanıklılığına ulaşım sağlamadan erken göçmelerin meydana geldiği gözlemlenmiştir.

İnşaat sektörü oldukça yönlü bir alandır. Yeni yapıların inşası haricinde eski binaların restorasyon işlemleri de oldukça büyük önem taşır. En basit tabir ile kimyasal ankraj, eski binaların güçlendirilme işlemidir. Filiz ekimi olarak da adlandırılır.

Bu işlemde eski beton ile yeni beton arasında karşılaştırma yapılarak daha güçlü ve sağlam bir beton elde edilir. Özel kimyasal maddelerden faydalanılarak yapılmakta olan bu işlem oldukça komplike bir işlemdir. Genellikle eski binalarda, diğer alanlardan daha çabuk yıpranmaya uğramış olan alanların güçlendirilmesi amacı düşünülerek yapılır. Polyester reçineli kimyasal karışıma eklenmiş olan diğer maddelerle daha da güçlü hale gelir. Bu kimyasallar çok mukavemetli maddelerden meydana gelir. Bu nedenle kullanımı uzman kişiler tarafından ve gerekli ekipmanlar dahilinde gerçekleştirilir.

Tehlikeli ve ağır işler kategorisindeki inşaat alanının her işleminde de olduğu gibi, kimyasal ankraj işleminde ciddiye alınması gereken bir konudur. Sadece yapı güçlendirmek amacı ile kullanılmadığı zamanlar da olabilmektedir. Filiz ekimi, balkon, pencere, merdiven ve korkuluklar gibi yerlerde de bu yöntem uygulanmaktadır.

NASIL YAPILMAKTADIR VE UYGULAMA ALANLARI NELERDİR?

Kimyasal ankraj uygulaması çok kısa süren bir tekniktir. Diğer beton delme ve kesme yöntemlerinden çok yönü ile farklılık gösterir. Eski yapıların sağlamlaştırılması amacı ile ikili kimyasal maddelerin birbirleri ile karıştırılması sonucu elde edilir. Bu da projesi yürütülen bölgelerde kolaylıkla uygulanabilmesini sağlar. Doğru yapıldığı zaman, yapının ayakta durma zamanını iki katına kadar çıkartabildiği gözlemlenmiştir.

  • Betonun uygulanacağı yerin filiz boyutlarına göre delikler açılır. Bu deliklere kimyasal dübelkarışımı ilave edilir ve sonrasında demir filizde delikteki yerine eklenir.
  • Bu işlemlerde hata yapma payı çok düşüktür. Filiz ekimi sonrasında kimyasallar ve beton hızlı bir şekilde donduğu için hesaplamaların eksiksiz ve doğru bir şekilde yapılması gerekir.
  • Firmamız olarak kimyasal ankaj işlemlerinde yılların vermiş olduğu bilgi ve tecrübe ile binalarınızın ve yapılarınızın en sağlam şekilde ayakta durmasını sağlıyoruz. Oldukça hassas bir konu olan ankaj işi, titizlik ve ciddiyet isteyen bir iştir. Firmamız hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız belirtmiş olduğumuz telefon numaralarından bizimle iletişime geçebilir, öğrenmek istediğiniz bütün detayları öğrenebilirsiniz.
To be notified of new opportunities, sign up for our newsletters.