KİMYASAL FİLİZ EKİMİ_en-GB

KİMYASAL FİLİZ EKİMİ_en-GB

Kimyasal Filiz Ekimi

İnşaat alanında bina yapımı haricinde ihtiyaç duyulması durumunda yapılmakta olan ekstra işlemler de yer almaktadır. Filiz ekimi de bu işlemler içerisinde yer alan bir yöntemdir ve bina içerisine takviye gerektiren bölgelere uygulanır.

Filiz ekme genel anlamda binada tespit edilen problemleri kalıcı bir şekilde çözmek amacıyla yapılmaktadır. Bunun işlem için ise kullanılan iki farklı filiz ekim yöntemi yer almaktadır. Bunlardan ilki kimyasal dübelle filiz ekme yöntemi olarak bilinmektedir. İkincisi ise Epoksi yöntemi ile filiz ekme olarak belirtilmektedir.

İki farklı yöntem de inşaat alanında geçerli bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Kalıcı çözümler sağlayabilmek ve binaların ısı kaybı olmadan sağlam kalabilmesini sağlayabilmek amacıyla bu iki teknik tercih edilmektedir. Filiz ekimi yapılma amaçları ve kullanım yerleri ise şu şekilde gösterilmektedir:

  • Bina içinde yıpranmış olan blokların tamiri ve kolonların desteklenme işlemi.
  • Binada sonradan oluşmuş olan çatlak ve kırıkların tam anlamıyla ortadan kaldırılması işlemi.
  • Su arıtma sistemleri, liman, baraj ile ilgili meydana gelen yapısal hasarların giderilmesi işlemleri
  • Çöken ya da kopan beton alanların tamir edilmesi işlemleri

 

Kimyasal Dübelle Filiz Ekimi Nasıl Yapılmaktadır

Kimyasal dübel kullanılarak gerçekleştirilen ekim yönteminde yoğun yapıştırıcı özellikleri olan bir dolgu maddesi kullanılmaktadır. Ancak öncelikle bu malzemenin işlem yapılacağı bölge delinir ve bölge içerisine ve hasarlı bölgelere bakım işlemi uygulanır.

  • Bunun için de ilk olarak delinecek bölge ve ne kadar derine inileceği tespit edilir.
  • Beton bloklar içerisinde hasar almış alan bölgeye bir matkap yardımıyla delik açılır
  • Hasar giderilmeye başlanılır.
  • Bu şekilde inşaat içerisinde problem çıkaran alanın ortadan kaldırılması sağlanmaktadır. 

 

Kimyasal dübelle filiz ekimi için kullanılmakta olan malzeme polyester ve reçine karışımlarından meydana gelen yapışkan yapıya sahiptir. Çok yoğun yapıştırıcı özelliği ile bloklar arasında hava ya da boşluk deliği kalmasının da önüne geçilmesi için kullanılır. İşlem bittikten sonra malzemenin kuruması ve alanın tamamen birbirine yapışması açılmış olan deliğin büyüklüğüne ve kullanılmış olan malzemeye göre değişkenlik gösterir.

Epoksi ile Filiz Ekimi Nasıl Yapılmaktadır

Beton zemin içerisine demir bindirme işlemi yapabilmek için Epoksi ile filiz ekme yöntemi tercih edilir. Bina güçlendirme işlemlerinde kullanılan Epoksili filiz ekme işlemi, beton içerisine delik açarak yapılır. Bunun için istenilen çapta boşluk açılır, bir matkap yardımı ile beton üzerinde meydana getirilir. İçine demir çubuk konulduktan sonra iki farklı beton blok birbirine Epoksi malzemeler ile tutunmaya başlar. Bu şekilde beton içinde meydana gelebilecek demir hasarlarının da önüne geçilmesi sağlanmış olur.

Filiz ekmek için ilk olarak işlem yapılacak olan alanın çapının belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Delme işlemi yapılacak olan bölgenin doğru bir biçimde belirlenmesi, ekstra maliyet yapmaksızın çalışmayı yapmaya yarar. Zaten beton içinde gömülü olan demir çubukların pas ve farklı pisliklerden arındırılabilmesi için bu teknik sık bir şekilde kullanılmaktadır.

Filiz Ekimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Noktalar

İnşaat sektöründe her sektörde olduğu gibi yapılan işlemlerde bazı püf noktalar yer almaktadır. En önemlisi olanı kullanılan malzemelerin ve araçların ne işe yaradıklarını iyi bir şekilde bilmektir. Çünkü kimyasal ve oldukça etkili yapışkan maddeler, insan derisi üstünde tahriş edici bir özelliğe sahiptir. Bunun yanında işin düzgün yapılabilmesi için takip edilmesi gereken prosedürleri doğru bir şekilde bilmek de oldukça önemli bir noktadır.Firmamız hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız belirtmiş olduğumuz numaradan bize ulaşım sağlayabilirsiniz.

To be notified of new opportunities, sign up for our newsletters.