PENCERE İZOLASYONU_en-GB

PENCERE İZOLASYONU_en-GB

Pencerelerde yalıtım perdesi denildiği akla ilk gelenler;  Pencerenin iç yüzüne tutturulmuş olan PE köpük, balonlu naylon, kauçuk köpüğü gibi malzemelerden yapılmış olan malzemeler akıllara gelir. Özellikle kış aylarında, aydınlığa ihtiyacımız duymadığımız zamanlarda kullanılan ve pencerenin ısı kaybını en az seviyeye indiren malzemelerdir.

 • Pencerelerden yaklaşık olarak yüzde 15-35 arası enerji kaybı olur. Zayıf pencere sistemleri ısınma maliyetlerini yaklaşık yüzde 30 arttırabilmektedir.
 • Yalıtım perdeleri, tek camlı pencerelerdeki ısı kaybını yaklaşık olarak yüzde 50-70 seviyesinde azaltır.
 • Bugün ABD’deki evlerde uygulanmış olsa, ithal edilen enerjiyi yaklaşık olarak yüzde 2 oranında azaltabilir.
 • Bir dairede yaklaşık olarak 15-20 m2 arası pencere olduğunu düşünecek olursak ciddi değerlere ulaşılabilir. Yalıtım perdeleri metrekarede 4-9 $ arası tasarruf sağlamaktadır.

Güneşin, vurmuş olduğu yerlerde 80 °C olduğu yaz aylarında pencerelerde yalıtım perdesi

5-9 °C civarında bir fark yaratabilir. Herhangi bir pencereye yalıtım perdesi ilave etmek o penceredeki ısı kaybını tek camlı bir pencere olarak düşünecek olursak yüzde 46, çift camlı pencere olarak düşünecek olursak ise yüzde 38 azaltır.

Camın arkasına gazete ya da film gibi bir şey yapıştırıldığı takdirde kaplamalı cam soğurduğu enerjiyi salamaz ve çatlama meydana gelebilir. Sinerji kaplamalı çift cam 550-650 tl/m2, klasik camda 400-500 tl/m2 ve konfor kaplamalı cam 700-800 tl/m2dir. Cephelerde yüzde 40, pencerelerden ısı kaybı yüzde 35 civarındadır.

 • Bu da pencerelerden meydana gelen ısı kaybının, Türkiye’de kullanılmakta olan enerjinin yaklaşık yüzde 8-10’una tekabül ettiğini göstermektedir.
 • Tek camın U değeri 5,8 iken, klasik çift camın değeri 2,9, kaplamalı camların ise 1.1 w/m2K’dir.
 • TS 825 standardında iletkenlik değerleri 2.8 W/mK olarak ifade edilen kapı ve pencereler çok katmanlı camlı ve TS 2164 standardına uygun olması gerekmektedir.
 • Kaplamalı çift cam da 1.1 w/mK iken klasik çift cam 2.9 değerine ulaşabiliyor. Evimizde kullanmakta olduğumuz camların dağılımı tek cam yüzde 38, çift cam yüzde 57, yalıtımlı cam yüzde ise yüzde 5’tir.

Yapıların dış duvarları için tanımlanmış olan pencere oranları, dış duvarda kullanılan tuğlaların içerisindeki deliklerin konumu, boyutu ve gözenekliliği, yapıların duvarlarından meydana gelen ısı kayıplarının yüksek ya da düşük değerlerde olmasına neden olan özellikler arasındadır.

Dış duvarlardaki pencere seviyesinin yüzde 25’ten yüzde 75’e çıkması halinde, ısı kaybının, basit camlı pencere kullanıldığı zaman 2 kat, ısı camlı pencere kullanıldığı zaman 1,7 kat arttığı tespit edilmiştir.

Pencere seviyesinin yüzde 25 yerine yüzde 75 çıkartılması,

Yakıt harcamalarını yaklaşık olarak iki kat daha fazla arttırmaktadır. Pencereler, ısı camlı pencere yerine basit tip pencere yapılmış olsaydı yüzde 25, yüzde 50 ve yüzde 75 pencere seviyeleri için yüzde 42, yüzde 61 ve yüzde 73 seviyesinde daha fazla ısı kaybı meydana geldiği tespit edilmiştir.

 • 2000 ısı yalıtım kararnamesinde (m.8 b) toplam pencere bölgesinin, ısı kaybı yaşayan dış duvar bölümünün yüzde 12’sine eşit ya da daha küçük olması gerekmektedir.
 • Müstakil bir binada yaklaşık olarak ısının yüzde 6’sı tabandan, yüzde 16’sı çatıdan, yüzde 32’si bacadan, yüzde 18’i duvarlardan ve yüzde 28’i ise pencere kenarlarından kaçmaktadır.
 • Pencere kenarlarından kaçan ısının önemli bir oranı (Yüzde 8 kadar) infilitrasyon (hava sızması) yoluyla meydana gelmektedir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz pencere izolasyon aşamalarına istinaden firmamız olarak siz değerli müşterilerimize en kaliteli hizmeti sağlayabilmek için tüm gücümüzle çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Hakkımızda daha detaylı bilgi sahibi olabilmeniz için bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

To be notified of new opportunities, sign up for our newsletters.