POLİÜRETAN ENJEKSİYON_en-GB

POLİÜRETAN ENJEKSİYON_en-GB

Poliüretan Enjeksiyon Nedir?

Poliüretan enjeksiyon A bileşeni bulunan prepolimerin B bileşeni olarak hızlandırıcı yardımı ile suyla reaksiyona uğraması sonucunda köpük meydana gelmesi işlemidir. Poliüretan enjeksiyondan kaliteli bir sonuç alınabilmesi icin enjekte edilmiş olduğu alanda suyun kesinlikle olması gerekir. Poliüretan enjeksiyon su ile reaksiyona haline girerek poliüretan köpük meydana gelir. Meydana gelen poliüretan köpük suyun gelmiş olduğu alanda şişme yaparak, suyun sızmasını engellemektedir.

Poliüretan enjeksiyon homojen ve yavaş bir şekilde şismesinden dolayı suyun gelmiş olduğu alanı tam anlamıyla doldurur. Poliüretan köpük yapısının homojen ve oldukça sıkı olması suyun köpüğe eklenmesini engeller.

Hızlı bir şekilde şişen poliüretan enjeksiyon, ilerlemekte zorluk çeker ve suyun gelmiş olduğu boşluğu tam anlamıyla dolduramaz. Haliyle Poliüretan enjeksiyon su ile reaksiyon haline girdiğinde yavaş bir şekilde kabarması ve tüm boşluklara yayılması gerekir. Enjekte edilen poliüretan köpük, kapalı ve sert hücreli olması suyu kesme işleminde büyük rol oynamaktadır. Oldukça fazla şişen poliüretan köpüğün su yalıtımını iyi bir şekilde yapmama olasılığı da çok yüksek bir ihtimaldir.

Poliüretan Enjeksiyon’da nelere dikkat edilmesi gerekir?

Temel, tünel, asansör kuyuları gibi yapılardan gelen su akıntılarını herhangi bir kaplama ile kesebilmek oldukça zordur. Su akışını kesmeden de kaplama yapabilmek, yanlış bir su yalıtım işlemi olur. Poliüretan enjeksiyon işlemlerinde, enjekte edilen poliüretan kimyasalın yayılması ve suyun gelmiş olduğu noktaya derinlemesine işlemiş olması oldukça önemlidir.

Bu nedenle poliüretan kimyasalın su ile hemen reaksiyon haline girmemesi ve suyun gelmekte olduğu tüm alana ulaşım sağladıktan sonra, poliüretan köpük meydana gelmesi oldukça önemlidir. Meydana gelen köpüğün kapalı hücreli ve suyu kaçırmaması gerekir. Su geçirgenliği bulunan bir köpük, suyu uzun bir süreliğine kesemez ve belli bir zamandan sonra tekrar su akışına devam eder. Bu nedenle kullanılan poliüretan enjeksiyonun reaksiyon zamanı ve meydana gelen köpüğün su almama özelliği suyu kesme işleminde oldukça büyük rol oynar. Firmamız olarak poliüretan enjeksiyon ham madde kalitesinden kesinlikle ödün vermeden çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Poliüretan Enjeksiyon

Poliüretan enjeksiyon kapalı bir bölgede ve suyun bulunmuş olduğu bölgeye uygulanmaktadır.  Kapalı bölgenin hacmi tam olarak bilinmediği için poliüretan malzemenin iyi bir şekilde yayılması oldukça önemlidir. Bu yayılma işlemi tamamladıktan sonra, su ile reaksiyona haline girerek hacminin 30-40 kat genişleyerek, boşlukları doldurur ve aynı bir tıkaç görevi oluşturur.

Poliüretan enjeksiyon da kullanılacak olan malzemenin kalitesi çok ama çok önemlidir. Su ile reaksiyon haline girmesi sonucu oluşan köpüğün sıkı hücreli ve suyu sızdırmayan bir yapıya olması gerekir. Bunun yanında oluşan köpüğün suya karşı dirençli olabilmesi gerekmektedir. Poliüretan enjeksiyon da genel olarak sert köpük suya karşı direnç gücü fazla ve suyu sızdırmayan bir özelliğe sahiptir.

To be notified of new opportunities, sign up for our newsletters.