RESTORE EDİLEN YAPILARDA FİLİZ EKİMİ_en-GB

RESTORE EDİLEN YAPILARDA FİLİZ EKİMİ_en-GB

Tarihi yapı, restorasyon, anıt yapıları ve onarım çalışmaları oldukça hassasiyet isteyen çalışmalardır. Nedeni ise herhangi bir tarihi yapıyı tarihi dokusuna zarar vermeden restore edilmesi gerekmektedir. Bu durum da bu işlemi olabildiği kadar hassaslaştırmak gerekir. Herhangi bir tarihi yapıya onun ne derecede kıymetli bir yapı olduğunun bilincinde olarak müdahale edilmeli, onarım ve restorasyon çalışmaları da bu bilinç altında yapılması gerekir. Bu nedenle bu işlemler onarım ve restorasyon konularında eğitim almış ve bu konuya özel ilgisi ve bilgisi olan kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. 

Anıtlarda Restorasyon, Tarihi Yapı  ve Onarım Uygulamalarının Temel İlkeleri

Tarihi anıt ve yapıtlarda onarım ve restorasyon uygulaması işlemlerine geçilmeden önce bir sanat tarihçisi ve arkeolog uzmanı ile beraber eserin özelliklerinin detaylı bir şekilde araştırılması, restorasyon işleminde çağdaş ve geleneksel yöntemlerin beraber kullanılması, eksik olan parçaların yapının özgünlüğüne zarar vermeyecek şekilde ilave edilmesi, restore yapılan eser için bütün restorasyon uygulamalarının detaylı bir şekilde kayıt altına alınması ilkeleri benimsenmesi gerekmektedir. 

Tarihi yapıt, anıt yapıları onarım ve restorasyon uygulamaları bu ilkeler dahilinde yapılmaktadır. 

Tarihi Yapı, Tarihi Anıtlarda Onarım ve Restorasyon Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Bir tarihi eser onarım ve restorasyon uygulamaları yapının taşıyıcı sistemleri üstünde gerçekleştirilebilmektedir. Tarihi yapıların taşıyıcı elemanları olan sütunlar, kemerler, duvarlar, tonozlar, kubbeler, ağırlık kuleleri, gergiler gibi bölümlerdir. Bu elemanlar üstünde uygulanmış olan onarım ve restorasyon işlemleri sayesinde yapıların dayanıklılıkları artmakta, yapılar daha yeni bir hale gelmekte ve ömürleri daha da uzamaktadır.

Onarım ve restorasyon işlemlerine başlamadan önce bu yapılarda oluşmuş ya da sonradan oluşabilecek hasarların tespit edilmesi gerekir. Malzeme deneylerinin detaylı bir şekilde yapılması gerekir. Zemin inceleme işlemleri yapılmalıdır. Uygulanacak olan onarım ve restorasyon teknikleri güçlendirme ve onarım malzemeleri yardımı ile yapının dayanıklılığının arttırılmasıdır. Bu malzemeler yapının orijinal malzemesine ilave olarak epoksi reçine, paslanmaz çelik, lifli polimer çubuk ve şeritlerden meydana gelmektedir. Fakat bu malzemelerin uygulanabilmesi için yapının ana malzemesi ile herhangi bir uyuşmazlık meydana getirmemektedir. Anıt yapıları, tarihi yapıt onarım ve restorasyon uygulamaları içerisinde sayılabilecek başka bir yöntem ise bölgesel onarımlardır. Bu uygulama yalnızca bölgesel olarak oluşmuş olan deformasyonların giderilebilmesi için kullanılır. Bölgesel onarım çalışmaları yapının dayanıklılığına pozitif olarak etki göstermektedir. Bunun haricinde yapı üzerinde yer alan yüklerin alınması, rijitliğin ve kütle yapı içinde dengeli bir biçimde dağılımının sağlanabilmesi gibi uygulamalar da yer almaktadır. 

Değerlerimizi Güçlendirmeye Devam Ediyoruz

Firmamız olar, kurulmuş olduğumuz ilk günden bu yana bilgiyi, teknolojiyi ve deneyimlerimizi en verimli biçimde bir araya getirerek yenilikleri yakın bir çerçeveden takip eden, hizmet kalitesini devamlı olarak arttıran ve müşteri istek ve beklentilerinin ötesinde hizmet sağlayan bir firmayız. Sunmuş olduğumuz hizmetler içerisinde; onarım güçlendirme hizmetleri, tarihi yapı ve binaların depreme karşı güçlendirme işlemleri, betonarme yapıları depreme karşı onarma ve güçlendirme uygulamaları bulunmaktadır.

Bununla beraber, Onarım Güçlendirme Uzman olarak da hizmet vermekteyiz. Hizmetlerimizin dünya genelinde başarıya ulaşabilmesini ise ilk olarak gerçekleştirmek isteyen firmamız 3 boyutlu karbon elyaf bina testi çalışmaları ile hizmetlerini taçlandırmaktadır. Bu alandaki başarılı hizmet ve çalışmalarımız daha ileriye taşınabilmesi için teknik ekibimiz ve çalışma arkadaşlarımız ile çalışmalarımıza titizlikle devam ediyoruz.

Hakkımızda daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız belirtmiş olduğumuz telefon numaralarından bize ulaşabilir, ya da web sayfamız aracılığıyla online işlemlerde bizimle iletişime geçebilirsiniz.

To be notified of new opportunities, sign up for our newsletters.