RESTORE EDİLEN YAPILARDA KİMYASAL ANKRAJ_en-GB

RESTORE EDİLEN YAPILARDA KİMYASAL ANKRAJ_en-GB

Restore Edilen Yapılarda Kimyasal Ankraj

 

Eski, hasarlı ve restore edilen yapıların güçlendirilmesi işlemi olan kimyasal ankraj, filiz ekimi olarak ta tanımlanır. Kimyasal ankrajla eski beton ve yeni beton karıştırılır ve daha güçlü ve sağlam bir yapı elde edilir. Restore edilen binaların diğer alanlarına göre daha çok yıpranmış bölgeleri kimyasal ankrajla sağlamlaştırılır. Polyester reçine içerikli kimyasalların kullanıldığı bir işlem olup uzman kişiler tarafından son teknoloji ekipmanlar kullanılarak yapılır.

 

Tarihi Binalar Kimyasal Ankrajla Güçlendiriliyor

 

Tarihi yapıların gelecek kuşaklara ilk günkü hali ile aktarılması son derece önemlidir. Geleneksel yapı malzemeleri ve tekniklerinin kullanıldığı tarihi yapı restorasyonunda alt yapı koruması ve onarım sürecinde kimyasal ankrajdan faydalanılır. Özgün yöntemler ve malzemeler kullanılarak restore edilen yapıların gelecek kuşaklara sağlam bir şekilde aktarılması için restore yanında yapı sağlamlaştırmanın da yapılması gerekir.

Taş yapıda tarihi eserlerde görülen en belirgin sorun çatlaklardır. Küçük ve geniş çatlaklar kimyasal ankrajla giderilerek çatlak olan bölgeler güçlendirilir. 10 mm e kadar olan çatlaklar grout enjeksiyonu ile doldurulup giderilirken, 10 mm üzeri çatlakların giderilmesi için kimyasal enjeksiyon uygulaması gereklidir. Bir çeşit duvar güçlendirme yöntemi olan kimyasal ankraj uygulaması ile restore edilen binaların çatlakları giderilmekte, bina duvarı güçlendirilerek binanın çok daha uzun süre ayakta kalması sağlanmaktadır.

 

Restore Edilen Yapılarda Kimyasal Ankraj Nasıl Uygulanır?

 

Eski binaların zayıf yerleri, hasarlı yapılar, pencere ve kapılar, merdiven korkulukları ve restore edilen yapılarda uygulanan kimyasal ankraj, oldukça komplike bir işlem olup uzmanlık gerektirir. Son derece mukavemetli kimyasallar kullanılarak yapılan kimyasal ankraj sonrası, restore edilen yapıların zayıf bölgeleri güçlendirilmiş olur. Kimyasal ankraj ya da diğer tanımı ile filiz ekimi, beton delme ve kesme yöntemlerine göre kısa süren bir işlemdir. Uzmanlar tarafından kolayca uygulanan ve doğru tekniklerle yapıldığında binanın ömrünü uzatan bir işlemdir. Güçlendirme yapılacak bölgede filiz büyüklüğüne göre değişen büyüklüklerde delikler açılır. Açılan deliğe kimyasal dübel karışımı dökülerek ardından hemen demir filiz deliğine yerleştirilir. Beton ve kimyasalın donma süresi oldukça kısadır. Bu nedenle hesaplamalar iyi yapılmalı, doğru ve eksiksiz yapılarak hata payı minimize edilmelidir. Son derece güçlü karışımlarla yapılan kimyasal ankraj, tecrübeli bir firma ekibine yaptırıldığı takdirde çok iyi sonuçlar elde edilir.

 

Tarihi Yapılarda Kimyasal Ankraj Uygulaması

 

Tarihi yapılardaki bozulmalar ve çatlaklar artık aslını bozmayacak şekilde çözüme kavuşuyor. Restore edilen yapılar sadece onarmakla kalınmıyor, kimyasal ankraj uygulaması ile güçlendirilerek ayakta kalma süresi uzatılıyor. Onarımlarda orijinal malzeme kullanımına dikkat edilirken, yapının aslını bozmayacak şekilde bina güçlendirmesi kimyasal ankraj yöntemi ile yapılıyor. Proje bazlı yapılan kimyasal ankraj uygulamaları ile restore edilen yapılar güçlendirilmiş oluyor.

Restore edile yapının mevcut durumu, duvar örgü malzemelerinin cinsi ve yapını cephesinde yapılan kimyasal analizler sonrası nasıl bir kimyasal ankraj yapılacağına karar veriliyor. Büyük yük uygulamaları için son derece avantajlı olan kimyasal ankrajlar, mekanik ankraj çeşitlerine göre birçok artı yönü ile tercih edilmektedir.

  • Ankrajın reçineye tam yerleşmesi
  • Korozyona karşı iyi korunması
  • Maliyet performansının daha iyi olması
  • Cıvata uzunluğuna bağlı esnekliğin sağlanması
  • Sıfır genleşme – sıfır çatlama
  • Gözenekli gözeneksiz tüm yüzeylerde kilitleme etkisi
  • Farklı çap ve derinlik deliklerine sahip olması.

 

Son derece avantajlı bir uygulama olan kimyasal ankraj, restore edilen yapıların ömrünü uzatan ve ayakta kalma süresini katlayan bir uygulamadır. Son teknoloji ekipmanlarla kaliteli ve güvenilir bir kimyasal ankraj uygulaması için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

To be notified of new opportunities, sign up for our newsletters.