YANGIN İZOLASYONU_en-GB

YANGIN İZOLASYONU_en-GB

Elektrik kontağı, güneş ışını, ocak ve sönmemiş sigara gibi birçok nedenle ortaya çıkan yangınlar can ve mal kaybına neden olabiliyor. Ev ve iş yerlerindeki her türlü mobilya yanıcı olup, başlayan bir yangının hızla yayıldığı gözlemleniyor.  Yangın yalıtımı veya yangın izolasyonu, olası bir yangın tehlikesine karşı başta can güvenliği olmak üzere mal güvenliği de sağlıyor. Yangın riskine karşı can ve mal güvenliği sağlamak için alınan yapısal önlemler yangın izolasyonu olarak tanımlanıyor.

Yangın İzolasyon Malzemeleri

Yapıların yangına dayanıklı hale getirilmesinde birçok malzeme kullanılıyor.

  • Cam yünü ve taş yünü organik bağlayıcılar
  • Yanma geciktirici özellikte poliüretan köpük ve polistiren
  • Yanmaz boyalar

 

Bağlayıcısız hali ile 750°C, organik bağlayıcı olarak 650°C ye kadar dayanıklı olan taş yünü yangın izolasyon malzemeleri, en çok tercih edilen yangın izolasyon malzemesidir.

Cam yünü yangın yalıtım malzemeleri, bağlayıcısız hali ile 550°C, organik bağlayıcı olarak 250°C ye kadar dayanmaktadır. Yaşam alanları cam yünü ve taş yünü yangın izolasyon malzemeleri ile kapatılarak yangına karşı önemli bir tedbir alınmış olur.

Yanmaz boya ve emprenyeleme yangın izolasyon malzemeleri ile yangının yapılardaki etkisi geciktirilmekte, uygulama kalınlığına bağlı olarak 30 ila 120 dakika arası yangın dayanımı sağlanmaktadır.

Yangına dayanıklı yapı tasarımı kadar yangın izolasyon malzemelerinin kullanımı son derece önemlidir. Yangın izolasyonu için firmamızla iletişime geçebilir, can ve mal güvenliğinizi üst düzeyde korumaya yardımcı yangın izolasyon uygulamaları ile etkili bir yangın güvenliği sağlayabilirsiniz.

Can Güvenliği İçin Yangın İzolasyonu

Yangın sırasında ortaya çıkan duman ve duman içinde bulunan gazlar can kayıplarının en önemli nedenlerinden biridir. Zehirli, boğucu, göz yaşartıcı veya tahriş edici etkileri olan gazlar kaçış alanını bulmayı zorlaştıran ve sağlık üzerinde kalıcı veya geçici sorunlara neden olan zehirleyici gazlardır. Yangın yalıtım malzemeleri kullanılarak yangının yayılması engellenmekte, can güvenliği için yapılan izolasyon uygulamaları ile olası hasarlar maksimum seviyede engellenmektedir.

Duman tahliye sistemi, yangın damperleri, çıkış ve yönlendirme levhaları, acil durum aydınlatması ve yangın tehlikesine karşı yapılan her çeşit uyarı da yangında can ve mal kaybını önleyen tedbirlerdir.

Yangın İzolasyonu Mal Kayıplarını En Aza İndiriyor

Yangının başka binalara veya yapılara yayılması mal kayıplarını arttırmakta, yangının çıktığı mekân dışındaki kişilerin de can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmaktadır. Yangında mal kaybını önlemenin yolu yangın izolasyonu ile mümkündür. Yangın yalıtımı ile mal kayıpları azaltılmakta, yangının hızla yayılması engellenerek itfaiye için zaman kazandırılmaktadır.

Yangın İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Yangının zararlı etkilerini sınırlamakta, olası bir yangın yayılmasına karşı yayılma engelleyici izolasyon uygulamaları ile can ve mal kaybını engellenmektedir. Bina duvarı, tavanı ve döşemesine yangın izolasyonu yapılarak buralara dumanın ulaşması engellenir. Taşıyıcı kolonlara, çatı ve pencerelere yapılan yangın izolasyonu ile yangın süresince binanın yıkılmadan ayakta kalması sağlanır. Yani yangın izolasyonu, binanın yangın dayanımını arttıran uygulamalardır.

Tasarım aşamasında başlayan yangın izolasyon çalışmaları, yapının kullanım amacına göre yapılan risk değerlendirmesi sonrası uygulanır. Yanmaz ve ısı geçirmez camyünü, taşyünü, alçı levhalar, perlit ve vermükülit gibi yangın izolasyon malzemeleri ile bina duvarı, tabanı ve döşemeleri yangına karşı dayanıklı hale getirilmekte, can ve mal güvenliği için gerekli tedbirler alınmaktadır.

Yangına dayanıklı özel yangın camının kullanıldığı pencereler ise bina içinde bir odadan diğerine yangının yayılmasını engeller.

En etkili, en hesaplı ve en kaliteli yangın izolasyon malzemeleri ve uygulamaları ile firmamız daima hizmetinize hazırdır.

To be notified of new opportunities, sign up for our newsletters.